Slovensko je liberálne, Procházka nie je outsider

Autor: Tibor Ferko | 24.6.2019 o 17:37 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  634x

Roztrhlo sa prázdne vrece s obsahom (extrémneho) liberalizmu a (liberálneho) konzervatizmu. Prázdne preto, lebo jeden ako druhý nemajú obsah, ktorý by spoločnosť oslovoval.

Keď Andrej Kiska formuloval existenciu ním tvoriacej strany v zmysle jej jestvovania v politickom centre, nedalo sa ani len predpokladať, že sa veľmi skoro vymedzí v protiklade s touto orientáciou. Lebo keď sa v rozhovoroch kade tade zmieňuje o. i. aj o tom, že téma (bezbrehých) interrupcií a gej manželstiev bude pre jeho stranu tabu, znamená to, že ignoruje stav, ktorý reálne existuje. Pokiaľ sa podarí do prvého letokruhu na kmeni Kiskovho novotvaru zafixovať aj postulát  Juraja Šeligu o extrémnom liberalizme,  to už by už potom devalvovala strana ten stred, ktorý bol nádejou pre tých, čo sa nevedia rozhodnúť pre niektorý aktuálny politický subjekt.

Zmiernime výstrahu pred únikom vpravo alebo vľavo. Treba otvorene priznať, že Slovensko je v pravom slova liberálne aj napriek poruchám demokracie za Mečiara i Fica. Spoločnosť neuvažuje v politologických kategóriách, nepostaví sa v dave na protest či podporu žiadnej politickej strany. Za správnu vec áno. Déjà vu: stotisíc ľudí na námestí SND v Bratislave, štvrť miliónový dav na Letnej v Prahe. Čo by za to dala ktorákoľvek strana, keby za ňu zahorelo toľko myslí? Tu a tam bolo evidentné o čo ide, vo voľbách je to spočítané. Michal Havran erudovane vysvetlil  (Sme 20. 6. ´19) nezmysel Šeligovho extrému. Extrém na Slovensku funguje, ale nie v dimenzii liberálov. Spoločnosť neprotestuje proti džender ideológii, proti homosexuálom, lebo je natoľko múdra, že ich existenciu toleruje. Ani sa nepotrebuje obhajovať slovami pápeža Františka „kto som ja, aby som to súdil?“  Opakujem už raz napísané: teológ Tomáš Halík sa významne vyjadril v rozhovore  o aktuálnych pozíciách o. i. aj o statuse muža a ženy. „Moja zásada zase spočíva v tom, čo spomína veľký anglický spisovateľ, františkán Richard Rohr: Mám konzervatívne hodnoty a liberálny prístup (.týždeň 12/ ´19, 18. 3. ´19). Poučenie z Halíkových postulátov je napokon o tom, že konzervatívne a liberálne postoje sa navzájom nevylučujú.

Slovenská spoločnosť bez ohľadu na to, kto tu vládne obstojne znáša spolužitie s inakosťou, lebo tento fenomén tvorí taký istý poklad ľudstva ako heterogénne manželstvá, aj keď práve u nich má niekedy intolerancia ustlané priam v straníckych posolstvách.

Čo iné ako intolerancia je to, keď erudovaný literárny vedec a brilantný glosátor dejov u nás napíše, že „rozhodovať o tom, či sa Radoslav Procházka stane ústavným sudcom, bude v poslednej inštancii prezidentka a až vtedy sa ukáže, či u nás platia karpatské alebo európske pravidlá. To je otázka slušného a spravodlivého Slovenska“. A tieto vety ako keby boli produktom obsedantnej  psychiky autora. Nie je  relevantné, či  Radoslava Procházku „na pozíciu sudcu Všeobecného súdu vyzdvihol Robert Kaliňák“ (Peter Zajac: Po konci slávnosti, .týždeň 26/2019, 24. jún´19), lebo nominácia bola odobrená aj porotou v sudcovských talároch a že neuspel pre jeho morálnu integritu, to neznamená, že by sudcovsko-právna kariéra mala byť preňho po celý život kaput. Radoslav Procházka za svoje omyly a ľahkovážnosť zaplatil ako azda nikto druhý v aktuálnom spektre politikov. V niekoľkých vyjadreniach sa už aj kajal. Je povážlivé, že práve zo strany odporcu Procházku je prítomný v danej veci karpatský syndróm, lebo je pôvodom liberál. A pretože sme liberáli, čítame dnes rovnako erudované glosy od autorov, ktorým tiež z minulosti  priťažujú omyly a zlyhania. Vice versa: vynikajúci básnik, prekladateľ vstúpil do KSS v čase normalizácie aj verše postváral na prejavenie žiaľu za smrťou Leonida Brežneva, iný  prominentný autor bol podpredseda ZO KSS vo Zväze slovenských spisovateľov a napriek tomu už tridsať rokov píšu briskné glosy v liberálnych printoch. Z aktuálnej prítomnosti: Marek Maďarič, bývalý minister kultúry a spolutvorca strany SMER môže publikovať komentáre v Sme, lebo tento mienkotvorný denník je liberálny.

Ako už podajedni pred ním aj excelentný právnik Radoslav Procházka si zaslúži druhú šancu. Rovnako Andrejovi Kiskovi doprajme čas na cizelovanie jeho úvah, aby sa vyvaroval hrubostí voči inak zmýšľajúcim a bol pre spektrum budúcej koalície prínosom. Neviem, či budem stranu Za ľudí voliť, ale podpisy na podporu jej registrácie pošlem. Lebo liberálne Slovensko ju potrebuje.  

Tibor Ferko

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?