Otvorený list ministerke kultúry pani Ľubici Laššákovej

Autor: Tibor Ferko | 18.9.2019 o 15:58 | (upravené 22.9.2019 o 14:00) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  736x

Vzhľadom na čas po divadelných prázdninách podpísaní umelci sú prvými signatármi apelu adresovaného  pani ministerke. V prípade ďalších, ktorí sa k protestu pripoja, budú ich mená publikované priebežne.  

Vážená pani ministerka  kultúry,

v čase divadelných prázdnin ste ukončili funkčné obdobie riaditeľovi  Štátneho divadla v Košiciach Mgr. Petrovi Himičovi, PhD. Možno to zodpovedá právnej norme, ale pozastavujeme sa nad tým, že keď nebola iná príčina na jeho odvolanie, prečo nemohol zotrvať na svojom poste do vymenovania nového riaditeľa divadla. Napokon o to tu ide: zmluvne môže byť ukončený zamestnanecký pomer, ale akt  Vami akceptovaného právneho stavu  mal byť nielen právny, ale predovšetkým správny a korektný.

Peter Himič spravoval Štátne divadlo dvadsať rokov. Podarilo sa mu manažérskym umom vybrať na posty šéfov súborov odborne zdatné, prvotriedne osobnosti a v určitých cykloch sa mohlo hovoriť o zlatých časoch divadla. Po dvadsiatich rokoch úspešného riadenia divadla nebol odkázaný na brečtany do vlasov, aby sa ponášal na nejaké božstvo, stačilo mu dať čas, aby  slúžil tomuto divadlu ďalej, kým konkurzná komisia vyberie nového generálneho riaditeľa a súčasne sa mohol znova uchádzať o tento post.

V rešpektovaných európskych demokraciách je normálne, že sa neustanovujú funkcionári na vedúce miesta inštitúcií bez výberového konania, bez možnosti uchádzať sa o uvoľnené miesto záujemcom, ktorí sú odborne a morálne disponovaní riadiť  verejné  a odborné inštitúcie, v našom prípade divadelné telesá.

Vy ste, pani ministerka, určili „dočasného správcu“ bez čakania na regulárny výsledok v konkurznom konaní , operatívne  ste vymenili Petra Himiča ako škodnú persónu, a tak úspešnému riaditeľovi oznámili odchod bez pocty.

V tlači sa už niekoľko týždňov poukazuje na  neodborné  a administratívne zásahy v personálnych otázkach v Slovenskom národnom divadle, čo ukážkovo reflektuje vzťah  Ministerstva  kultúry SR k zariadeniam, ktoré spravuje.  V prípade  zmeny na vedúcom poste v Štátnom divadle, je to rovnako pohoršlivé ako v prípade SND a pre umeleckú obec predstavuje neprijateľný precedens. 

Isto viete o tom, pani ministerka, že si onedlho pripomenieme 30. výročie nežnej revolúcie. Peter Himič bol lídrom študentského hnutia v revolučných časoch na Filozofickej fakulte PU v Prešove. Nemá to znamenať, že by za to mal byť  protekčným beneficientom nastolenej demokracie, lebo to má byť každý občan. Jubilejný November totiž bol a zostáva byť o tom, že sa v človeku nabudil pocit, že je v hre. Vy ste však administratívnym rozhodnutím jedinečnú duchovnú kooperatívnosť s ideami Novembra spláchli do kanála na odpadky.

Podpísaní divadelní umelci žiadame o vypísanie konkurzu na post generálneho riaditeľa Štátneho divadla v Košiciach, takto súčasne aj o  nápravu Vášho zlyhania.

Ľuboš Záhon, v činohre účinkuje od r. 1964, Tibor Ferko, teatrológ, bývalý dramaturg činohry,  František Balog, Dana Košická, Ivan Krúpa,  Adriana Krúpová, Adriana Ballová, Tatiana Poláková, členovia činohry Štátneho divadla Košice

Ps, ďalší signatári: Lívia M. Duvajová, Róbert Šudík, Henrieta Kecerová, členovia činohry.

 

Košice,  september 2019

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Stĺpček Petra Schutza

Vyklčovanie korupčných vzťahov a sietí v súdnictve stojí za vládu OĽaNO a spol.

Po Víchrici očakávajme Tajfún, prípadne Hurikán.


Už ste čítali?